Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Zmiana producenta na spraje dla geodetów

Ocena użytkowników:  / 0

Dzień dobry.

 

Nic nie pozostaje wieczne. Przez długi okres sprzedawaliśmy spraje geodezyjne motipowskie, w tamtym roku firma oświadczyła, że zmienia politykę i przeniosła magazyn główny gdzieś do UE. W efekcie znacznie wzrosły ceny dostaw i produktu i rozpoczęlibyśmy szukać nowego producenta, udało się trafić na znaną i cenioną przez drogowców firmę Soppec. 

Co to jest spray geodezyjny?  Albo inaczej nazywany farbą do znakowania dróg, jest to farba o niewielkiej zawartości lakieru ale nadzwyczaj dużej zawartości pigmentu. W przypadku farb dla geodetów są to kolory pomarańczowe, żółte, czasami niebieskie i wszystkie fluorescencyjne. Muszą być dobrze dostrzegalne i utrzymywać się na drodze nie dłużej niż 12 miesięcy, ale nie krócej niż 2-3 miesiące. Bo tyle teoretycznie potrzeba do zrobienia remontu itd. 

Co więcej budowa farby pozwala na pracę zaworem w dół, a nie tak jak w przypadku zwykłych sprayów zaworem do góry. Powód jest prosty: stojący drogowiec znaczy drogę lub ziemię a więc ruch przepływu farby jest pionowy od góry w dół. Do tego sama głowica i ochrona zaworu jest tak wykonana, żeby można go było wrzucić do samochodu, skrzynki czy na pakę i nie uszkodzić zaworu. Jest on po prostu zabezpieczony przez osłonkę w kolorze farby.

https://domtechniczny24.pl/farby-spray-geodezyjny.html

Wracając do tematu nowa firma Soppec produkuje dwa warianty sprayów:

Pierwszy o wysokiej zawartości lakieru i tym samym sporej trwałości - około 12 miesięcy na drodze. I o małej zawartości lakieru - utrzymuje się do 3 miesięcy. My te pierwsze, o nazwie FLUO TP. Powód jest prosty klient nie wie i nie jest w stanie zaplanować jak długo będzie musiała ona pozostać widzialna. Lepiej więc zaopatrzyć się w 12 miesięczną droższą i mieć pewność, że przy przedłużającym się remoncie nie zniknie z drogi:)

Farby pakowane są po 12 sztuk w kartonie ale oczywiście sprzedajemy je na sztuki. Na razie mamy pomarańczową i żółtą.

Pozdrawiam

 

Rodzaje i typy arzędzi pomiarowych wstęp

Ocena użytkowników:  / 0

Przyrządy pomiarowe i technika pomiarów. 

Pierwsza część będzie dotyczyć poziomic i stalowych liniałów.

W współczesnych czasach intensywnego rozwoju techniki i technologii, pomimo maszyn cnc, komputerów wytwórczość seryjna detali o identycznych wymiarach nie jest do końca możliwa. A to dla tego, że maszyny, linie produkcyjne nie są super dokładne podobnie jak narzędzia frezujące czy szlifujące. 

Dla tego architekt definiuje, w jakich ramach mogą się mieścić rzeczywiste wymiary gotowego wyrobu, innymi słowy wytycza w specyfikacji tolerancję. Zatrudniony wiedząc, w jakim przedziale wymiarowym może być detal, korzysta z  różnych przyrządów pomiarowych: suwmiarki, mikromierze, sprawdziany, szablony, głebokościomierze, wzorce, aby określić zgodność z projektem.

Narzędzia pomiarowe dzielą się na, wzorce i przyrządy pomiarowe.

 Wzorzec pomiarowy jest to element stały np. liniał lub wiązka laserowa, odtwarzająca miarę wiadomej wielkości z określoną dokładnością. Mogą one odtwarzać jeden wymiar lub kilka. Przykładowo: wzorzec zarysu gwintów składa się z pojedynczych wzorców gwintu, metrycznego i calowego. Jest on połączony w zestaw. Podobnie popularny szczelinomierz składa sie z wielu listków o ustalonej grubości. Natomiast przymiar liniowy, popularnie zwany liniałem lub linijką, to wzorzec długości z naciętymi kreskami milimetrowymi lub calowymi. Posiada on podziałkę, najczęściej 1 mm, i zakres pomiarowy od 50mm do 1000mm.

Natomiast przyrządy pomiarowe służą do bezpośredniego lub pośredniego wykonywania pomiarów. Odróżniają się od wzorców tym, że mają mechanizm optyczny, elektroniczny lub mechaniczny zaprojektowany do przetwarzania jednej wielkości w drugą, przy powiększeniu czułości odczytywania, poprawiania wskazań lub redukcji błędów pomiaru. Stanowią one wielce rozbudowaną grupę przyrządów. Ja chciałem skierować uwagę na poziomice, które należą do instrumentów pomiarowych. Najczęściej są to aluminiowe profile z osadzoną w nich jedną lub wieloma libelkami z płynem i pęcherzykiem powietrza. Wykorzystują one siłę grawitacji ziemskiej do wskazania poziomu lub pionu. Ustalanie to nie jest zbyt dokładne, z tego powodu używane jest, jako wstępne, alb podczas prac budowlanych czy remontowych niewymagających super dokładnej płaszczyzny. Poziomice robione są w różnych klasach, z reguły zwracamy uwagę na grubość profilu i dokładność osadzenia libelki. Poziomice z grubym profilem są w większym stopniu wytrzymałe a wklejone libelki wytrzymałe na wstrząsy. Odrębną grupę przyrządów pomiarowych do szacowania pionu i poziomu stanowią urządzenia elektroniczne lub optyczne. Bazują one na elemencie żyroskopowym, bardziej dokładnym od libelki. W przypadku zestawienia żyroskopu z lunetą optyczną mamy niwelator optyczny. Jeżeli zamienimy optykę laserem otrzymamy laser krzyżowy lub laser punktowy. Takie lasery mają różne zasięgi i mogą być stosowane wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz. W przypadku niwelatorów laserowych stosowanie ich w świetle dziennym wymaga dodatkowego odbiornika, ponieważ laser przy dużych odległościach przestaje być widoczny przez człowieka.

Wykrywacz do przewodów D-Tect Bosch

Ocena użytkowników:  / 0

      Wykrywacze przewodów to urządzenia do określania pozycji instalacji elektrycznej, stalowych rur, profili metalowych i innych znajdujących się w ścianie. Nikogo nie trzeba przekonywać, że podczas wiercenia otworów w ścianie na niewielkiej głębokości pod kołki rozporowe, czy w toku wiercenia otworów przelotowych, nie jest przyjemnie jak wiertło SDS max 25 mm przedziurawi nam wiązkę kabli lub uszkodzi rurę z wodą.

     Urządzenia do lokalizacji inaczej wykrywacze do przewodów pogrupować można na zwykłe wykorzystujące układy indukcyjne np. Bosch GMS 120 i zależnie, od jakości i ceny otrzymujemy produkt lepszej lub gorszej klasy. Oraz bardziej nowoczesne oparte o fale radiowe i detektory tych fal D-Tect 150 lub D-Tect 120, takie urządzenia są przez to w wyższym stopniu precyzyjne.

    W przypadku wykrywaczy indukcyjnych trzeba się nauczyć jak funkcjonuje narzędzie, ważne jest, aby ściana była sucha, pozbawiona zanieczyszczeń typu tlenki żelaza. Na nieprecyzyjne pomiary może mieć wpływ elektryczność statyczna powierzchni, można ją nieco wyrównać dotykając na sekundę dłonią w bezpośrednim otoczeniu miernika by rozładować napięcie statyczne. Analogiczne zaburzenia mogą wywoływać powierzchnie płytek ceramicznych lub tapet przewodzących prąd, bliskość stacji nadawczych, radarów samolotowych i innych, masztów lub kuchenek mikrofalowych. Badanie może być również zakłócony przez otoczenie przyrządów, które wytwarzają silne pola magnetyczne i elektromagnetyczne.

      Detektor D-Tect 120 kontroluje obszar w zakresie pomiarowym czujnika radarowego.  Znalezione zostają wszelkie obiekty do 6 cm pod pow., które są wytworzone z materiału innego niż ściana. Detektor ma 3 funkcje pracy. Główna – tryb uniwersalny do większości ścian w budownictwie. Lokalizowane są elementy metalowe, rury z PCV z wodą (lokalizację rur z tworzywa bez wody zapewnia wykrywacz D-Tect 150), przewody elektryczne i kable. Puste przestrzenie w ścianie o średnicy mniejszej niż 2-3 cm nie zostaną wykryte.

      Drugi tryb pracy to Beton.  To coś dla tych, co wiercą lub tną tarczami diamentowymi w betonie zbrojonym lub litym zagęszczonym betonie, maksymalna głębokość w tym trybie to 12 cm.

  Trzeci tryb to konstrukcje prefabrykowane typu ściany gipsowo kartonowe, drewniane.  W tej funkcji D-Tect 120 Bosch wykrywa belki drewniane, profile metalowe, przewody elektryczne, rury z tworzywa sztucznego wypełnione wodą, maksymalna głębokość to 6 cm.

  Co więcej miernik umożliwia precyzyjne lokalizowanie, co zostaje uwidocznione w formie strzałek kierunkowych. Jesteśmy wtedy informowani, z której strony jest centrum zlokalizowanego elementu. Instrument ma dwa źródła zasilania, bateryjny 4* AA  lub na akumulator Bosch 10,8V.

Laser czerwony czy zielony

Ocena użytkowników:  / 0

Witam

Dzisiaj nieco wiedzy o laserach tych czerwonych i zielonych.

 Najpierw krótka definicja z Wiki. Laser to generator promieniowania, wykorzystujący zjawisko emisji wymuszonej. Termin jest akronimem od Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation — wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Promieniowanie lasera ma charakterystyczne cechy, trudne lub wręcz niemożliwe do osiągnięcia w innych gatunkach źródeł promieniowania. Jest jednolite w czasie i przestrzeni, z reguły spolaryzowane i ma postać wiązki o niezmiernie małej rozbieżności, innymi słowy łopatologicznie wiązka składa się z fotonów, których drogi są równoległe.

Z kolei, co do koloru wiązki to sytuacja dla człowieka wygląda tak: wiązka zielona w zestawieniu do czerwonej jest dla naszego oka około 4-5 razy bardziej widoczna. Ma to kolosalne znaczenie w przypadku używania instrumentów pomiarowych bez odbiornika. Jeżeli używamy laser krzyżowy, laser liniowy lub poziomicę wyposażoną w laser punktowy i dokonujemy pomiaru wewnątrz pomieszczenia lub na zewnątrz to wiązka lasera zielonego o takiej samej mocy, co czerwonego będzie widoczna na znacznie większej odległości. Przykład mamy laser krzyżowy z wiązką czerwoną i dokonujemy pomiaru w pomieszczeniu, taka wiązka jest zauważalna na odległości np. 15 metrów. Jeżeli zastąpimy laser na zielony to będzie ona wyraźna 4*15m= około 60 metrów. Naturalnie zależnie od klasy lasera, na takiej odległości punkt lub wiązka lasera może być już znacznie rozproszona, co uniemożliwi nam dokładny odczyt. Ale będzie nadal widoczna. Więcej na http://poziomicaspawarka.pl/narzedzia-i-przyrzady-pomiarowe

Większość cenionych na rynku producentów narzędzi pomiarowych ma w swojej ofercie lasery z wiązką czerwoną i zieloną. Sprzedaż tych z wiązką czerwoną przeważa mimo znacznie gorszych parametrów. Dzieje się tak, ponieważ:

1. Układ optyczny dioda i soczewki w laserze czerwonym jest w dużym stopniu prostszy i tańszy niz. w laserze zielonym, w którym trzeba użyć dodatkowe kryształy, co w znacznym stopniu podraża koszty.

2. W dodatku laser zielony jest w wyższym stopniu energochłonny, czyli do jego wytworzenia potrzeba znacznie więcej energii. Lasery krzyżowe, niwelatory z laserem zielonym zużywają znacznie więcej energii niż te same instrumenty z laserem czerwonym. Dla użytkownika ma to kolosalne znaczenie, trzeba częściej ładować akumulatory lub wymieniać baterie, To znaczy droższe i bardziej kłopotliwe użytkowanie.

3. I jeszcze jedna smutna informacja, otóż laser zielony ze względu na swoją specyfikę traci swoje parametry w niskich temperaturach, głównie za sprawą spadku mocy akumulatorów jak i swojej konstrukcji.

Mam nadzieję, że powyższe dane pomogą Wam w podjęciu decyzji, jaki laser wybrać. Praktyka pokazuje, że większość klientów decyduje się na narzędzie pomiarowe z laserem czerwonym, bo cena cyni cuda.

Pozdrawiam

 

Niwelator do wyznaczania 2 spadków

Ocena użytkowników:  / 0

niwelator laserowy do 2 spadkówCześć.

W naszym sklepie przetestowaliśmy niwelator laserowy NL 310 firmy Nivel System. To, co nas zaskoczyło to, nielicha klasa wodoszczelności IP 64.  Pierwsza cyfra mówi nam o gruntownym zabezpieczeniu niwelatora przed pyłem, druga cyfra 4 komunikuje, że aparat jest odporne na kropelki wody spadające pod dowolnym kątem. W praktyce oznacza to deszcz i wiatr. Czyli jak zaskoczy nas burza w toku pomiaru to niwelator przetrzyma.

W walizce standardowo jest to, co potrzeba, odbiornik albo czujnik, ładowarka do niwelatora i wymienny system zasilania na baterie alkaliczne. Do tego czerwone okulary, pilot, statyw i łata tekeskopowa. Obszar pomiaru nie jest oszałamiający, bo tylko 250 metrów, czyli 500 jak postawimy go w środku działki. No i pracuje w 2 płaszczyznach, czyli można niwelator laserowy wykorzystać do prac w środku budynków – ściany działowe i takie tam inne.

Nie licząc standardowych funkcji NL 310 ma możliwość określania spadków w dwóch płaszczyznach. Y i X. Wszystko widać na panelu. Zakres spadków to +10, -10 stopni, czyli można wyznaczyć spadek do 20 stopni. W praktyce takich spadków chyba się nie stosuje, np. przy budowie wjazdów pod mosty max. to 5 stopni, bo tiry by w okresie zimowym nie podjechały.

Gdyby ktoś po zakupie miał problemy z pomiarem to można wziąć wcześniej nasz nr. telefonu i dzwonić, wszystko wyjaśnimy, przynajmniej się postaramy.

Pozdrawiam

Więcej artykułów…

  1. Niwelatory laserowe Nivel