Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Co możemy osiągnąć mając odpowiedni frez do drewna

Kluczowe informacje o frezowaniu drewna frezarkami górnowrzecionowymi.

Frezowanie obok procesu toczenia i wiercenia jest jedną z najpowszechniejszych odmian obróbki wiórowej. Przeznaczenie tej obróbki to przede wszystkim obróbka powierzchni płaskich (płaszczyzn), rowków, powierzchni kształtowych, wpustowych i kopiowaniu zarysów.

Frezowanie wykonuje się obrotowymi narzędziami wieloostrzowymi (frezami) na obrabiarkach nazywanych frezarkami.

W większości odmian frezowania ruch roboczy jest prostoliniowy lub kszywoliniowy – wykonuje je element obrabiany w przypadku frezarek stacjonarnych dolnowrzecionowych lub elektronarzędzie w przypadku frezarek górnowrzecionowych. Te ostatnie będą przedmiotem niniejszego artykułu.

Z kolei ruch główny (obrotowy) wykonywany jest przez frez trzpieniowy. Opis ze strony http://domtechniczny.jimdo.com/

    Operacje technologiczne wykonywane na frezarkach zależne są od modelu zastosowanego frezu. Rozróżnia się frezowanie obwodowe, w którym frez skrawa ostrzami leżącymi prostopadle do osi wrzeciona i frezowanie czołowe, w którym frez skrawa ostrzami położonymi równolegle do osi wrzeciona.

     Ze względu na bezpieczeństwo na frezarkach górnowrzecionowych praca odbywa się wyłącznie przeciwbieżnie (kierunek ruchu posuwowego jest przeciwny do kierunku ruchu roboczego). 

W trakcie przeciwbieżnego frezowania drewna, lepiej kontrolujemy prowadzenie materiału po łożysku lub wzdłuż prowadnicy. W konsekwencji uzyskujemy lepszą jakość powierzchni i minimalizujemy zagrożenie odbicia freza.

    Najczęstrzą operacją jest krawędziowanie. Zależnie od kształtu freza uzyskujemy różne kształty: wypukłe i wklęsłe łukowe, fazowanie 45o, kształtowe ozdobne. Frezy do krawędzi posiadają najczęściej łożysko prowadzące, które możemy prowadzić zarówno po krawędziach prostych jak i krzywoliniowych. Jedną z odmian krawędziowania jest wymóg osiągnięcia estetycznego wyglądu połączenia części konstrukcji [łączonych|montowanych} prostopadle i równolegle. Jeśli brzegi zostaną „na ostro” to po skręceniu części możemy zauważyć niedokładności pasowania.                  

    Rozwiązaniem jest wykonanie niewielkich zaokrągleń krawędzi. W rezultacie otrzymamy estetyczne połączenie.

Szerokość fazowania w przypadku freza łukowego z łożyskiem oporowym zależne jest od głębokości wysuniętego freza

Do innych operacji należą:

- frezowanie rowków frezami palcowymi.

- wyrównanie po okleinowaniu specjalnym frezem do oklein z łożyskiem oporowym

- wykonywanie połączeń typu T. Frez do połączeń składa się z trzpienia, dwóch frezów tarczowych, łożyska oporowego i nakrętki blokującej.

https://domtechniczny24.pl/dedra-zestaw-frez%C3%B3w-do-drewna-do-po%C5%82-typu-t-07f211b.html

     Większość frezów opiera się o 1 lub 2 krawędzie skrawające wykonane z węglików spiekanych o rozmaitych kształtach, rzadziej z stali HSS. Takie rozwiązanie zapewnia najdłuższą żywotność frezów. Wynika to z prostego faktu. Drewno jest słabym przewodnikiem ciepła a więc w niewielkim stopniu absorbuje ciepło powstające podczas obróbki. Dochodzi wtedy do znacznego rozgrzania się ostrzy skrawających. Dodatkowo częstym przypadkiem jest przypalanie drewna.

Opisany fakt warunkuje również parametry skrawania: 

- należy stosować wyłącznie ostre narzędzia.

- stosować możliwie duże prędkości skrawania i szybki posuw.

- stosować wymuszone odprowadzanie wiórów przez podłączenie odkurzacza, {spowoduje to ruch powietrza i chłodzenie freza.

     Następnym ważnym elementem jest prawidłowe zamocowanie elementu obrabianego i freza. Obrabiane elementy mocujemy na stabilnym stole przynajmniej w 2-3 punktach. Należy pamiętać aby zastosowane ściski nie blokowały pracy frezarki. Stopa frezarki powinna gładko przesuwać się po materiale obrabianym lub po szynach. 

     Mocowanie freza. Frezy do frezarek górnowrzecionowych mocuje się w tulejkach zaciskowych dokręcanych nakrętką ( najczęściej jest to średnica 8 mm, żadziej 6 i 12mm).W większości frezarek jest system zatrzymania wrzeciona, znacznie ułatwiający odkręcanie nakrętki. Frezy kształtowe powinny być wsunięte przynajmniej na głębokość tulejki mocującej, zazwyczaj jest to 15 mm.

Powyższe dane powinny wprowadzić każdego w zagadnienie frezowania drewna frezarkami górnowrzecionowymi. I jeszcze uwaga proszę zaznajomić się z instrukcją dodaną do maszyny. Powinno być tam przejrzyście wytłumaczone jak nastawiać głębokości frezowania na zderzakach i trzpieniu wskazującym.

Pozdrawiam