Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Wiertarki ze stopą magnetyczną

Dzień dobry

Wiertarki ze stopą magnetyczną są coraz częściej używane do wiercenia otworów w stali. Główną zaletą tych maszyn jest mała waga i możliwość wykonywania otworów o znacznych rozmiarach. 

W warsztatach ślusarskich zazwyczaj dostępna jest wiertarka kolumnowa - ciężka i masywna - wykonanie precyzyjnych otworów o znacznych rozmiarach nie nastręcza żadnego problemu. Inaczej sprawa wygląda podczas pracymontażu} w terenie jeżeli zajdzie potrzeba wykonania otworu w grubej stali o średnicy powyżej 1 mm. To zwykła wiertarka  nie da rady. Wtedy wyjściem jest wiertarka z stopą magnetyczną lub popularnie zwana wiertarką magnetyczną. Wiertarka magnetyczna ma dobrę relację waga -mobilnoś do wielkości wykonywanych otworów. Z tego względu wukorzytuje się je przy konstrukcjach stalowych, instalacyjnych, stoczniowych, mostowych, produkcji dźwigów, i innych robót montażowych w stali. 

Nie jest to maszyna doraźna, można jej zastosowanie zaprojektować już w fazie projektowania,  montażu instalacji w terenie. 

Podstawowym narzędziem skrawającym są   - Wiertła trepanacyjne.

Obszerna gama wierteł trepanacyjnych inaczej zwanych wiertłami koronowymi lub frezami trepanacyjnymi pozwala wiercenie bez pilota w litej stali o znacznej grubości ( np 10 - 20 - 33 mm ) otworów o znacznych średnicach ( np. wiertło trepanacyjne 24mm , 52 mm , i większe).

Jeszcze kilka lat temu narzędzia te były drogie, obecnie ich cena i dostępność znacznie spadła.

Warto również zwrócić uwagę na ich efektywność ściśle powiązaną z konstrukcją wiertła. Obróbka odbywa się tylko na obrzeżach, natomiast środek pozostaje nietknięty. Zmniejsza to zapotrzebowanie na moc, która wynosi 30% zapotrzebowania w porównaniu do wiertła krętego . Wypływa to naturalnie z faktu mniejszej powierzchni skrawania.

Przykładowo jeżeli wiertarka w swoich parametrach ma podaną maksymalną średnicę wiercenia 13 mm przy wiertłach krętych, to stosując frez trepanacyjny zakres powiększy się do 28 i więcej. Zależy to jeszcze od mocy wiertarki, ale taka jest ogólna zasada. A dzieje się tak, gdyż rdzeń zostaje nienaruszony i nie potrzeba tracić energii i czasu na przerobienie go na wióry:)

Podniesie się także szybkość skrawania i co czasami istotne ilość wiórów. 

Ze względu na to, iż frez nie wymaga prowadzenia i jest nieruchomy, można używać go w miejscach nietypowych, na brzegach materiału, w pachwinach, lub w przypadku materiałów zachodzących na siebie . Kluczową sprawą jest tu oczywiście możliwość montażu stopy magnetycznej.

Dodatkowo otwory wykonane za pomocą freza nie wymagają gratowania. Gładkość i precyzja obróbki bliższe są rozwiercaniu niż wierceniu. 

Mocowanie i system chłodzenia.

 

Wiertła do wiertarki magnesowej.

Wiertła  mocowane są systemem Weldon ( droższe modele magnesó wek mają dodatkowo gniazdo Morsea ). W większości modeli mocowanie frezów w maszynie zapewniają specjalne uchwyty przemysłowe z wewnętrznym systemem chłodzenia. Współpracujący z frezami wypychacz, zwany czasami pilotem, wchodzi podczas wiercenia w uchwyt i otwiera zawór chłodziwa, przez który wlewa się ono do wnętrza wiertła. W zależności od rodzaju uchwytu chłodziwo podawane jest z niewielkiej wewnętrznej komory  lub z zewnętrznego zbiornika. Uchwyty z funkcją ciągłego podawania chłodziwa połączone z zewnętrznym zbiornikiem umożliwiają pracę ciągłą, przy jednoczesnej, łatwej kontroli płynu, co dodatkowo zwiększa żywotność frezów i przyspiesza pracę. 

Typowe kryteria wyboru wiertarki to:

Planowane miejsce pracy, jeżeli na wysokościach to im lżejsza tym lepsza.

Przewidywane wielkości otworów, każda wiertarka ma specyfikację. I tu ważna uwaga. Nigdy ale to nigdy nie powinno się wykonywać pracę w górnych granicach dopuszczalnych średnic. Przykładowo jeżeli producent wiertarki Vertical 30 podaje maksymalną średnicę 30 mm to wiercimy taką średnicą tylko okazyjnie, zalecane średnice przy niej to 28 mm i mniejsze. Jeżeli taką normę wdrożymy to magnesówka będzie nam długo służyć. Nawiasem mówiąc jest to uniwersalna zasada do wszystkich elektronarzędzi.

Typy narzędzi, jeżeli przewidujemy korzystać z stożka MK to warto rzucić okiem do specyfikacji technicznej lub zapytać.

Jeśli wiertarka ma regulowane obroty w lewo i prawo to można ją wykorzystać jako gwinciarkę. Zakresy gwintowania powinny być podane w danych technicznych.

Przesuwna podstawa stopy magnetycznej. Umożliwia ona na dokładne pozycjonowanie osi narzędzia już po uruchomieniu elektromagnesu. Czasami bardzo przydatne :)

Jakość: można wyróżnić trzy grupy: Chińczyki - tu trudno mi coś się wypowiedzieć, Średnia klasa: EVOLUTION - angielska firma produkuje na Tajwanie(dobry oszczędny wybór), i Rotabroach, EUROBOOR, ZALCO, FEIN to produkty z najwyższej półki (gwarantowana jakość i wysoka cena).

Krótko mówiąc główną ich zaletą jest:

- Mobilność, 

- Możliwość wiercenia głębokich otworów.

- Wiercenie otworów o znacznej średnicy.

- Niska cena wierteł trepanacyjnych.

Wada:

- Stopa magnetyczna wymaga gładkiej, grubej powierzchni stalowej.

To tyle pozdrawiam. 

 

Dwie nowości od Knipexa 2017

Cześć, bieżącym artykule opiszę dwa narzędzia Knipex: szczypce do opasek sprężynowych i mini klucz do śrub Knipex.

Szczypce Knipex do opasek i obejm zaciskowych sprężynujących – to narzędzia przeznaczone przeważnie do prac serwisowych przy maszynach. Konstrukcja przesuwnej regulacji rozwarcia szczęk polega na przetestowanym rozwiązaniu szczypiec Cobra.

Najważniejszą właściwością tego narzędzia są specjalne elementy szczęk zapewniające wygodę i bezpieczeństwo.

A przeznaczone są do ściągania sprężynowych opasek drucianych i blaszanych występujących na elastycznych przewodach samochodowych. 

Obejmy samonapinające sprężyste zaprojektowane są w celu zabezpieczenia równomiernego rozkładu sił po obwodzie strefy zacisku. Wykorzystanie ich jest rekomendowane w elementach, gdzie połączenie z przewodm jest narażone na zmiany temperatury, która przynosi kurczenie lub rozszerzanie się materiałów. Opaska ta doskonale sprawdza się tam, gdzie konieczny jest stały nacisk niezależnie od temperatury w jakim pracuje połączenie efektywnie zapobiegając wszelakim nieszczelnością. Opaski samozaciskowe sprężyste to dobra opcja dla pozostałych typów opasek. Użuwa się je w takich zastosowaniach, jak konstrukcja małych silników, pojazdów użytkowych, rolniczych i samochodowych systemów i urządzeń chłodzących.

Powracając do wątku, koniecznie trzeba wspomnieć o łatwej regulacji szczypiec za pomocą jednego przycisku (max. rozstaw szczęk do 80 mm, zakres – ponad 40 mm) który pozwala na dopasowanie do zacisków o różnych rozmiarach, również tych w wersji FBS - wąskiej lub Light Duty jak też Heavy Duty, opasek drucianych i pierścieni z taśmy sprężynowej o rozmiarze nominalnym do 70mm. Podkreślam, że szczęki po rozwarciu ułożone są równolegle, nawet w rozwarciu 70 mm.

Możliwe jest również skonfigurowania narzędzia bezpośrednio na chwytanej opasce, co w dużej mierze usprawnia} konfigurację narzędzia.

W szczypcach Knipex zastosowano obrotowe wymienne końcówki szczęk, po to, by pewnie i mocno złapać obejmy w dowolnej pozycji przeciwdziałając ześlizgiwaniu się opaski.

Do pracy narzędziem używamy niewielkiej siły, a to dzięki bardzo korzystnemu przełożeniu. Cienkie antypoślizgowe PCW na rękojeści sprawia, że stabilnie i wygodnie trzyma się w dłoni. 

Szczypce jak i inne z tej grupy narzędzia Knipexa są wykonane z stali chromowo-wanadowej, kutej matrycowo i hartowanej w oleju.

Na koniec najważniejsze cechy szczypiec 85 51 250 A:

Przeznaczone są do opasek samonapinających, opasek w wersji standardowej oraz opasek drucianych i pierścieni z taśmy sprężynowej o rozmiarze nominalnym do 70mm.

Maksymalny rozstaw szczęk do 80 mm, zakres pracy ok. 40 mm.

Obrotowe, wymienne końcówki szczęk umożliwiają pewny chwyt opasek w każdej pozycji.

Dzięki szczególnie korzystnemu przełożeniu wymagają użycia niewielkiej siły.

Trwałe złącze suwakowe.

Kształt rękojeści chroni przed uszkodzeniem palców.

Wykonanie: stal chromowo-wanadowa, kuta, hartowana olejowo.

I drugi produkt to szczypce nastawne do śrub i nakrętek Knipex w formacie kieszonkowym (86 03 125)

https://domtechniczny24.pl/szczypce-i-klucze-nastawne.html

Uniwersalne narzędzie, które zamieni wieloczęściowy zestaw kluczy metrycznych i calowych w rozmiarze 1/4 cala. Ta kieszonkowa wersja o długości jedynie 125 mm i wadze 105 g przeznaczona do precyzyjnych prac montażowych i serwisowych oraz prac modelarskich.

Znaczne przełożenie dźwigni sprawia, że szczypce-klucz idealnie sprawdzają się przy zaciskaniu, chwytaniu, ściskaniu czy wyginaniu różnych elementów. Wąskie szczęki zaciskające o grubości zaledwie 3 mm upraszczają robotę w miejscach o utrudnionym dostępie. Zawsze gładkie, równoległe w każdej pozycji szczęki pozwalają na bezstopniowe zaciskanie elementów o dowolnych rozmiarach w podanym zakresie pracy z bardzo dużą siłą (10-krotne zwiększenie siły ręki). Jednocześnie wciąż są niezwykle delikatne, albowiem nie występują tutaj luzy mogące naruszyć krawędzie zaciskanego elementu.

Warto zwrócić uwagę również na szeroki zakres regulacji i  możliwość ustawienia narzędzia wprost na trzymanym przedmiocie za pomocą przycisku. Powłoka niklowa redukuje poślizg szczypiec, a rękojeści z cienkiego PCW dają gwarancję pewnego, wygodnego chwytu. Kieszonkowa wersja szczypiec-klucza Knipex spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających profesjonalistów i majsterkowiczów.

 

To tyle na dzisiaj. Pozdrawiam 

 

Filtr odwróconej osmozy

Technologia filtrowania wody techniką odwróconej osmozy.

    Weną do napisania tego tekstu jest obserwacja ludzi w marketach kupujących w dużych ilościach tanią wodę w butelkach. W jakim celu to robią? - bo potrzebują mieć czystą wodę do picia, gotowania itd. Nie wiem czy wiedzą, ale ta woda nie pochodzi z ujęć głębinowych, tylko jest to kranówa oczyszczona przemysłowymi filtrami odwróconej osmozy i uzdatniona. Taką samą wodę można sobie zrobić samemu kupując domowy zestaw np. RO6. Jeszcze kilka lat temu takie zestawy kosztowały ponad 600 zł. Dziś ze względu na rozpowszechnienie technologii cena spadła o prawie połowę. Tak samo filtry wymienne i membrany OS są już znacznie tańsze. Zatem wymiana i wymiana filtrów nie obciąży tak naszej kieszeni.

Wracając do wątku napiszę, czym jest proces odwróconej osmozy.

Aby zrozumieć, czym ona jest musimy cofnąć się do szkoły, a konkretnie na lekcję biologii i przerobić jeszcze raz proces osmozy naturalnej. 

    Polega ona na naturalnym przenikaniu rozpuszczalnika przez membranę półprzepuszczalną w kierunku roztworu o większym stężeniu (w przypadku, gdy układ tworzą roztwór i rozpuszczalnik lub dwa roztwory o różnym stężeniu). Ciśnienie zewnętrzne równoważące przepływ osmotyczny nazywane jest ciśnieniem osmotycznym charakterystycznym dla danego roztworu. Jeśli po stronie roztworu o wyższym stężeniu wytworzy się ciśnienie hydrostatyczne, wyższe niż osmotyczne, rozpuszczalnik będzie przenikał z roztworu o większym stężeniu do roztworu rozcieńczonego, a więc odwrotnie niż w przypadku osmozy naturalnej. Taki proces nazywamy odwrócona osmozą (z ang. reverse osmosis). Co nam to daje? Ze względu na rosnące skażenie środowiska, w tym wody i jej ujęć mamy możliwość pozyskana wody pozbawionej zanieczyszczeń, lub znacznego ograniczenia zanieczyszczenia tej wody.

Membrana RO skutecznie ( 90-99%) usuwa min: metale ciężkie, bakterie, rtęć, ołów, kadm, stront, cyjanki, chlorki, bromki, arsen i inne. Dzieje się tak ponieważ ścianki membranymają  mikro pory o średnicy znacznie mniejszej niż wyżej wymienione cząsteczki.

Skuteczne pozyskiwanie wody to proces kilkuetapowy. Najbardziej skuteczny w domowych warunkach jest sześciostopniowy system RO6.

Pierwszy etap filtrowania to zgrubne dwa filtry sznurkowe 25 i 10 mikronów, oraz filtr węglowy.

    Koleby etap to membrana odwróconej osmozy. Jest ich kilka rodzajów w praktyce najczęściej używa się tą z numerem 75. Oznacza ona wydajność na poziomie 75 galonów, inaczej to 280 litrów na dobę. Tu sie trochę zatrzymam. Woda po przejściu przez membranę RO jest prawie całkowicie pozbawiona minerałów a picie samej takiej wody nie jest korzystne dla naszych organizmów. Na potwierdzenie tch słów przytoczę spostrzeżenie pewnej osoby, która przetestowała to niejako na sobie. Wybierając się na całodniowe wycieczki rowerowe piła wodę butelkowaną o zawartości minerałów 150-300 mg/litr. Czyli taką Po RO i szybkim mineralizatorze. Osoba ta zaobserwowała, że pod koniec kilkugodzinnej jazdy miała częste skurcze. Było to efektem braku magnezu w organizmie. Kiedy przestawiła się na wodę źródlaną o wysokiej zawartości minerałów około 1500-1700 mg/litr problem zniknął. Wniosek z tego taki, że powinno się unikaćbezpośredniego picia wody, którą przefiltrowały filtry odwróconej osmozy RO i na takiej wodzie bazować. Oczywiście jedna szklanka nikogo nie zabije.

     Żeby była jasność mam na myśli picie czystej wody z RO. Jeżeli taką wodę użyjemy do zaparzenia np. ziół to wzbogacimy ją o olbrzymią ilość wartościowych składników, lub jak do tej wody wciśniemy odrobinę soku z cytryny. Problem ten po części rozwiązuje wkład dolomitowy. 

Jest to kolejny element systemu. Jest on wypełniony dolomitem i ma za zadanie podnieść poziom wapnia i magnezu w wodzie.

Ciężko jest dokładnie napisać, jaki stopień zmineralizowania daje ten wkład, ale jest to w granicy 50-250 mg/litr. Ważne jest, aby mineralizator był ułożony w pionie.

 

Oto tabelka opisująca poziom zmineralizowania wody:

 

Klasyfikacja wód opakowanych wg stopnia mineralizacji (ogólnej zawartości składników rozpuszczonych)

Bardzo niskozmineralizowane: < 50 mg/l

niskozmineralizowane: > 50 –500 mg/l

średniozmineralizowane: > 500 –1500 mg/l

wysokozmineralizowane: > 1500 mg/l

 

Jak widać woda z RO po mineralizatorze klasuje się w dolnej lub w środkowej granicy wód niskozmineralizowanych. 

Jednym z trafnych rozwiązań powodujących że woda będzie mocniej zmineralizowana jest zamontowanie mineralizatora w pozycji stojącej. Wiem, że pierwotne ułożenie RO6tego nie przewiduje, jednak Pmyślmy:

    Mineralizator to plastikowa rura z dolomitem, po jakimś czasie dolomit sie wypłucze i pozostanie na dnie. Natomiast na górze zrobi sie wolna przestrzeń i woda będzie przepływać nad dolomitem. Mineralizator w orientacji pionowej zagwarantuje przepływ wody przez dolomit, aż do jego zupełnego wypłukania.

    Końcowym elementem jest pojemnik buforowy. Podczas jego używania trzeba pamiętać, aby raz na 2-3 lata poddać układ i ten zbiornik dezynfekcji. Ja robię to w ten sposób, że wyciągam zużyte filtry i membranę, łącze wszystkie węże, do zbiornika pierwszego kielicha dodaje chloru do uzdatniania basenów ( wystarczy 1/10 tabletki}. Jak chlor w kielichu sie rozpuści to stopniowo odkręcam wodę do zupełnego napełnienia zbiornika. Czekam 1-2 godziny i wylewam wodę. Potem znowu wypełniam wodą i tak do momentu, aż z kranika będzie lecieć woda bez zapachu chloru. Czasami trzeba płukanie zrobić 5-6 razy.

Do zdezynfekowanego układu montuję filtry, nowa osmozę i nowe filtry liniowe i gotowe. info ze stronki - http://domtechniczny24.net/

     Nie ma, co panikować, na pewno woda z RO zapobiegnie kamienicy nerkowej, herbata, kawa, kompot czy zupa smakuje wyśmienicie. Najistotniejsze, że woda jest pozbawiona metali ciężkich a co one robią z organizmem człowieka nie musze pisać. Tak jak z każdą ciekawostką techniczną należy cos poczytać, czasami pokombinować i można z niej korzystać bez obaw.

Pozdrawiam

 

Drut do drukarek 3D

Witam

    Technologia drukowania FDM bazuje na tworzeniu modeli z polimerów podawanych z ekstrudera w postaci drutu o średnicy 1.75mm lub 3mm, na płytę modelową. 

    Zasada działania jest analogiczna  jak w drukarkach atramentowych. Głowica z dyszą aplikuje materiał bazowy - podporowy i przemieszcza sie w płaszczyźnie X Y. Nałożone tworzywo o określonej grubości (o tym później) zastyga w pare sekund. Następnie głowica lub stół modelarski przemieszcza się w płaszczyźnie Z i nakładana jest nowa warstwa w płaszczyznach X Y.

    Drut spawalniczy do drukarek 3D zwany jest filamentem. Jakość wydruku w głównej mierze zależy, od jakości filamentu. Wszystkie zanieczyszczenia, nierówności powierzchni czy wilgotność oddziałują niekorzystnie na wytrzymałość i powierzchnię drukowanego modelu. W ( technice FDM|drukarce} drut podawany jest w sposób ciągły do ekstrudera, w którym filament jest topiony w temperaturze 170-250 stopni i pod ciśnieniem wyciskany przez dyszę drukującą. Drukarki 3D drukują w jednym kolorze takim jak filament. Zależnie od drukarek minimalne grubości drukowanej ścianki mogą wynosić od 0,1mm do 0,6mm. Grubość nakładanej powłoki waha się od 0,1mm do 0,01mm i jest wprost proporcjonalny do prędkości drukowania.

Rodzaje filamentówhttps://domtechniczny24.pl/drut-spawalniczy-pp-pehd-pcv-pla.html

W praktyce wykorzystuje się dwa rodzaje tworzyw termoplastycznych ABS i PLA. Niemniej jednak technologia FDM pozwala na drukowanie z użyciem drutów z poliwęglanu, nylonu, polietylenu i innych.

ABS (akrylo-butylo-styren) to szeroko rozpowszechnione tworzywo. Spotykane min. w przemyśle motoryzacyjnym, AGD i RTV. Jest nieodporne na agresywne rozpuszczalniki organiczne np. Aceton. ABS ma dobre właściwości mechaniczne, jest odporny na uderzenia, jego gęstość wynosi około 1.05 g/cm3. Zalecana temperatura druku to 230-250 °C i co jest bardzo istotne potrzebuje podgrzewanego stołu modelowego, z tego powodu niepopularny w amatorskich drukarkach.

PLA jest znacznie twardszy, gęstość 1.25 g/cm3 i przez to bardziej kruchy, szczególnie w niskich temperaturach. Tworzywo PLA jest przyjazne środowisku, ulega biodegradacji. Tworzywo posiada niską temperaturę druku około 170-190 °C. Przez to nie potrzebuje on podgrzewanego stołu modelowego.

Pozdrawiam

 

Nowe wkrętaki Wiha

Nowości narzędziowe Wiha Kwiecień 2014

Wiha wypuściła trochę nowości, jedną z nich jest wkrętak Wiha 3803 z końcówkami schowanymi w rękojeści . Nie było by w tym nic odkrywczego gdyby nie sposób wysuwania się bitów i ich długość. Wkrętak jest zakończony magnetyczną końcówką 1/4 cala, ma spory i ergonomiczny chwyt wykonany z tworzywa, które zapobiega wyślizgiwaniu się rączki w czasie pracy. Końcówki o długości 70mm są wstawione w rękojeści. Wystarczy nacisnąć dwa przeciwległe przyciski i zasobnik wysunie się na sprężynie. Bity po wysunięciu są lekko rozchylone, co w dużej mierze ułatwia wkładanie i wyciąganie końcówek. Guziki są tak skonstruowane, że nie ma możliwości otwarcia pojemnika podczas pracy. W zestawie mamy 3 płaskie bity i trzy krzyżaki ph 1,2,3.

Nowinką jest sprzedawany przez nas kpl. kluczy imbusowych zaczynających sie od 1,5mm. Jest to jeden z niewielu kpl. nadający sie do szybkich napraw i kalibracji części rowerowych, w modelarstwie i replikach ASG. Klucze imbusowe mieszczą się w kieszeni spodni, wysuwane są czerwonym przyciskiem a solidna plastikowa rączka pozwala na łatwe i szybkie odkręcanie i dokręcanie broków i śrub imbusowych.