Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Jak to z tą nanotechnologią jest?

Ocena użytkowników:  / 0

Nanotechnologia jest stosunkowo młodą dziedziną nauki zajmującą się stwarzaniem i testowaniem właściwości struktur o wymiarach nanometrycznych.  Rozwija się niesłychanie energicznie i nie mamy pojęcia jak w przyszłości odmieni nasz świat i środowisko.

 Prędzej czy później każdy z nas zetknie się z tą nową dziedziną nauki. To, co o niej wiemy to tylko ogólne wiadomości, rurki węglowe, fulereny, nanosrebro czy złoto, że mają właściwości antybakteryjne i antywirusowe.

Tak myślę o tym srebrze, nie ukrywam sam już od ponad roku stosuję je, jako koloid do picia, w infekcjach typu wirusówka jelitowa i grzybica przy atopowym zapaleniu skóry.  Rezultaty są takie same lub podobne jak przy antybiotyku, wyjaławia florę bakteryjną przewodu pokarmowego i to jest bzdura, że wybiera selektywnie organizmy chorobotwórcze. A niby tak na zdrowy rozsądek jak taka k...... mać tyciutka cząsteczka ma zidentyfikować zagrożenie, likwiduje, co jej chemia daje i koniec. Nie oznacza to, że jej nie używam, tu taka krótka historia z życia wzięta. Mam 3 synów i zdarza się tak, że niekiedy zachorują, piszę czasami, bo odkąd zaczęliśmy się dobrze odżywiać to jest to rzadko. Dobra powracam do tematu, srebro mam w 100% sprawdzone na jelitówki, jak się coś zaczyna to dzieciaki nie idą do szkoły, otrzymują dwa male kieliszki srebra i po 12 h nie ma śladu po jelitówce. Potem to probiotyki i kapusta kiszona, i wszystko ok. Z kolei przy grzybicy to srebro jest nieefektywne, albo mało skuteczne, mój średni ma atopowe zapalenie skóry, jak się w szkole naje syfu, a na chwilę obecną to ciężko upilnować to od razu mu wyskakuje na skórze. Później to już idzie lawinowo, gronkowiec i grzybica, bardzo typowa mieszanka. Dawałem mu srebro, rezultat mizerny trochę przybladnie skóra, ale się sama nie wyleczy. A jak dłużej podaję to zaczyna go boleć brzuch, czyli flora jelitowa jest koszona równo. 

Kolejna sprawa to sterylizowanie srebrem Nano np. łazienek, tak nie do końca jestem przekonany. Przecież nie da się żyć w 100% czystości, bo co jak w końcu przejdziemy do otoczenia gdzie będzie mikrobów w cholerę? Dajmy na to spacer do lasu, albo tydzień pod namiotem.

Skąpe codzienne dawki brudu (niewielkie) pozwalają utrzymać nasz system odpornościowy w ciągłej gotowości, to taki samoistny system szczepienia, nie potrzeba się kuć i nabijać kiebzy koncernom.  

Dezynfekowanie srebrem winno być zarezerwowane dla pomieszczeń szczególnie narażonych na wysoką koncentrację chorobotwórczych drobnoustrojów, np. oddziały zakaźne, przychodnie, farmy drobiu i bydła, lub łazienki wokół wc, dalej do dezynfekcji urządzeń pracujących w kontakcie z żywnością do zastosowań w zakładach mleczarskich, przetwórniach mięsa, owoców i warzyw. Dobrą sprawą są włókniny z srebrem stosowane w maskach przeciwpyłowych choć takie zastosowanie jest bardzo kosztowne i  czasami warto maskę wyrzucić i założyć nowa bo kosttuje niewiele - https://domtechniczny24.pl/maski-przeciwpy%C5%82owe-jednorazowe.html

. Ponieważ w czasie wdychania powietrza, cząsteczki pyłów, zarodniki grzybów i pleśni osadzają się na filtrze. Jako że jest tam duża wilgotność jest to doskonałe miejsce gdzie mogą się rozwijać. I z tego względu użytkownicy takich masek mogą chorować na zapalenia górnych dróg oddechowych, alergie. To samo dotyka innych filtrów, np. klimatyzacja w samochodzie. Wyjściem tego kłopotu mogą być nanocząsteczki srebra zatopione w włóknach filtracyjnych, które obniżą rozwój drobnoustrojów. Analogicznie nanokoloidy miedzi i złota.

Niebezpieczne według mnie jest używanie nanokoloidów w kosmetyce, opisywałem to wcześniej na przykładzie srebra. Wyjaławiane do przesady powierzchni skóry, która przez miliony lat dostosowywała się do poprawnego funkcjonowania w środowisku może być niebezpieczne. To tak jak by jeść codziennie na śniadanie antybiotyk, nie o to chodzi. Spirytusem możemy odkazić ranę albo skórę wokół niej, ale powszednie picie i nacieranie całego ciała na zapas może się skończyć katastrofalnie, o tym nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wykorzystywanie nano filtrów UV w kremach to zagrożenie wnikania cząsteczek do organizmu i ich wpływ na jego funkcje, o tym później. Analogicznie w przemyśle tekstylnym i obuwniczym. Codzienny kontakt z bielizną, ubraniami wysterylizowanymi na zero to może być fajne, bo nie cuchnie z butów albo pod pachami, czy w innych miejscach. Prawdopodobnie i zda egzamin, jeżeli takie tkaniny zastosujemy w odziałach dla wcześniaków, których skóra nie jest gotowa na kontakt z środowiskiem, ale dorosłe osoby, przecież mamy naturalną ochronę. Umiar i rozsądek w wszystkim.

Następny problem może być wpływ na organizm i środowisko. A to ze względu na wielkość nanocząsteczek, które mogą przenikać do dowolnych komórek w organizmie, nawet do mózgu. Zdołają, zatem teoretycznie mieć destrukcyjny wpływ na DNA, błony komórkowe, itd. Niebezpieczne dla mnie jest twierdzenie np. KE, która w broszurach i publikacjach dotyczących nanotechnologii, domaga się doświadczeń, które miały by udowodnić i potwierdzić ich bezpieczeństwo. Czyli z założenia nie zalecają obiektywnych badań, tylko te, które mogą udowodnić ich bezpieczeństwo? To jest niepokojące, komercja i kapitalizm jak wkroczy w tą dziedziną to może być podobnie jak z GMO lub szczepionkami masę fałszerstw i kłamstw. I nie będzie się liczył konsument jego zdrowie tylko zysk i zwrot kosztów na badania. W przypadku nanotechnologii negatywnym wpływem na środowisko to na dzień dzisiejszy bym się nie przejmował. Raz, że te cząsteczki są nietrwałe i mają zdolność do zespalania się w większe cząstki i tracą przy tym swoje właściwości. A dwa że ich cena jest zawrotna i masowe wprowadzenie do środowiska nam nie grozi.

Co nieco faktów:

Nano Dni na Politechnice Warszawskiej fizycy: dr Jacek Szczytko i prof. Jacek Majewski. Mówi, że dwa badania przeprowadzone na myszach dowiodły, iż wolne, niezwiązane z żadnym konkretnym produkcie nanorurki srebra mogą wywołać jedną z postaci raka, tak jak azbest.

Kolejne badanie to dodanie 3 związków chemicznych do roztworu, w którym znajdowały się nanorurki, zmieniły one strukturę powierzchni nanorurek i tym samym, obniżyło śmiertelność komórek skóry człowieka z 50% do kilkunastu. Czyli widzimy, że nanorurki są zabójcze w stanie niezwiązanym, dla skóry. Nie są obojętne. 

 

Jak skutecznie zadbać o ochronę dróg oddechowych

Ocena użytkowników:  / 0

Cześć, dzisiaj temat:

Ochrona dróg oddechowych przed pyłami, dymami i mgłami toksycznymi.

   Na przykładzie wyboru ochrony dróg oddechowych do zagrożeń aerozolami toksycznymi, wyszczególnione są dylematy wynikające z braku trwałego systemu podejścia w takiej sytuacji. Opisana jest aluzja analizy "wskaźnika ochronności" jako istotnego kryterium wyboru wzorowanego na NIOSH Respirator Decision Logic. 

1. KRYTERIA DOBORU OCHRON UKŁADU ODDECHOWEGO 

   Charakterystyczna sytuacja z jaką spotykają się producenci i dystrybutorzy ochron dróg oddechowych, to telefon od zdesperowanego BHP-owca z pytaniem co ma zakupić dla danego stanowiska pracy: malarza, galwanizera, spawacza, operatora maszyny rolniczej, odlewnika. Od wstępnych informacji uzyskanych od pytającego i od wiedzy doradcy bardzo często zależy życie lub zdrowie pracownika. O ile wiedza na temat obsługi maszy jest na dobrym poziomie to gorzej z wiedza o BHP. Resztę na http://amarantus72.dudaone.com/blog

   Poziom tej wiedzy jest często niewystarczający, a co gorsza przepisy i dostępne materiały szkoleniowe są często niejasne i niekonsekwentne.

Zamysłem aktualnej prezentacji jest wyjaśnienie sposobu dobierania ochrony przed aerozolami toksycznymi i uczulenie zarówno sprzedawcy jak i klientowi} na ewentualne pułapki na tej drodze. 

1.1. Podział ochron układu oddechowego

Są dwa sposoby (zapewnienia pracownikom świeżego powietrza do oddychania).

Można zaopatrzyć pracownika w:

Maskę oczyszczającą powietrze.

Maskę oczyszczającą z dmuchawą.

Nad drugim przykładem nie będziemy się zatrzymywać bo, dysponując źródłem czystego powietrza zastanawiamy się jedynie zastanowić się czy to źródło nosić na plecach, przy pasie, czy plątającym nogi w wężu zasilającym.

Zajmiemy się pierwszymtematem.

na wstępie ustalimy typy zagrożeń. 

Mogą nim być:

1 Aerozole, areozol.

2 Pary i gazy substancji szkodliwych.

3 Aerozole oraz pary i gazy toksyczne.

 Zajmiemy się zgodnie z wcześniejszym założeniem do aerozolami  i sprecyzujmy jaki typ ochron dróg oddechowych można stosować:

1 Półmaski jednorazowe.

2 Maski ochronne zaopatrzone w filtry wymienne lub wielokrotnego użytku.

Te drugie mogą funkcjonować na zasadzie wymuszenia przepływu powietrza przez materiał filtracyjny :

oddechem pracownika

wentylatorem (dmuchawą)

W obu tych przypadkach możemy filtry umieścić w konstrukcji:

Ustnika - kłopotliwe i niewydajne rozwiązane.

Półmaski

Pełnej maski

Poza maską, w połączeniu z wężem.

A ponad to, ochrony z wymuszonym obiegiem powietrza mogą być oparte o konstrukcję kaptura lub hełmu. Jak widać, istotnym elementem wszystkich tych ochron są filtry.

1.2. Klasyfikacja filtrów

Klasyfikacja przyjęta w Europie przewiduje trzy klasy filtrów:

P1 - filtr przeciwko pyłom, dla których NDS jest nie mniejszy od 2 mg/m3 (z wyłączeniem pyłów azbestu)

P2 - filtr przeciwko pyłom, dymom i mgłom, dla których NDS jest nie mniejszy od 0,05 mg/m3 oraz pyłom azbestu

P3 - filtr przeciwko pyłom, dymom i mgłom, dla których NDS jest mniejszy od 0,05 mg/m3

 

   Natychmiast po wejściu w życie tej klasyfikacji zaczęły się kłopoty w oznaczaniu wyrobów tymi klasami. Aby zrozumieć jak szkodliwa może być ona dla potencjalnego użytkownika, trzeba przypomnieć jaki podstawowy parametr i jakimi metodami jest testowany przy definiowaniu klasy filtrów. Tym parametrem jest skuteczność filtracji. Bada się ją w Europie dwiema metodami:

Testem aerozolu chlorku sodu,

Testem mgły olejowej.

Pierwszy aerozol jest charakterystycznym aerozolem stałym: suche kryształki chlorku sodu zawieszone są w powietrzu. Badanie filtrów tym aerozolem odpowiada więc na kwestie jak wydajny będzie filtr przeciw aerozolom stałym (pyły i dymy).

Drugi aerozol jest charakterystycznym aerozolem ciekłym: kropelki oleju zawieszone są w powietrzu. Badanie filtrów tym aerozolem odpowiada więc na pytanie, jak skuteczny będzie filtr przeciwko aerozolom ciekłym (mgła cieczy). Wymagane skuteczności dla poszczególnych klas podano poniżej. 

 

Klasa filtru

Współczynnik filtracji aerozolu przy przepływie 95 dm3/min.

Wskaźnik filtracji aerozolu przy przepływie 95 dm3/min.

Opory przepływu przy przepływie

Opory przepływu przy przepływie

 

chlorek sodu

mgła olejowa

30 dm 3/min.

95 dm 3/min.

P1

maks. 20%

nie bada się

maks. 60 Pa

maks. 210 Pa

P2

maks. 6%

maks. 2%

maks. 70 Pa

maks. 240 Pa

P3

maks.0.05%

maks. 0.01%

maks. 120 Pa

maks. 420 Pa

 

 

   Pojawiły się w ostatnich latach bardzo skuteczne półprodukty filtracyjne, wytwarzane z włókien sztucznych metodą wydmuchu w strumieniu gorącego powietrza (tzw. materiały pneumotermiczne). Istotnym mechanizmem filtracji jest w nich zjawisko oddziaływań elektrostatycznych pomiędzy naładowanym włóknem i przeciwnie naładowanymi cząstkami aerozolu. Filtry skonstruowane z tego półproduktu są bardzo wydajne gdy bada się je metodą chlorku sodu, szybko natomiast tracą swoje właściwości filtracyjne gdy kropelki cieczy neutralizują ładunek na włóknach. Wynik ten uwidacznia się w teście mgły olejowej, ale dopiero w trakcie dłuższego testu. info ze strony http://blacharadzi.doodlekit.com/blog

 

Są na rynku filtry oznaczone jako P2 niewytrzymujące testu mgły olejowej.

   Dla odróżnienia, czy filtry nadają się jedynie do filtracji cząstek stałych (pyłów i dymów) czy także cząstek ciekłych (mgieł) wprowadza się obecnie oznakowanie rozróżniające podklasy: P2S dla pyłów i dymów oraz P2SL dla pyłów, dymów i mgieł. Co gorsza zaczyna sobie torować drogę na rynek również podklasa P3S.

Dla porównania można podać, że USA konsekwentnie trzyma się swojej krajowej systematyki filtrów i używa dodatkowych testów dla ich oceny. Klasy filtrów wg standardów USA to:

 

przeciwko pyłom o NDS nie mniejszym niż 0,05 mg/m3

przeciwko dymom o NDS nie mniejszym niż 0,05 mg/m3

przeciwko mgłom o NDS nie mniejszym niż 0,05 mg/m3

przeciwko pyłom, dymom i mgłom o NDS mniejszym niż 0,05 mg/m3

przeciwko pochodnym radonu

przeciwko pyłom i mgłom zawierającym azbest.

Bezpieczna praca narzędziami pneumatycznymi

Ocena użytkowników:  / 0

BHP podczas użytkowania pneumatycznych kluczy udarowych - Chicago Pneumatic i innych.

Pierwszą najważniejszą radą jest ogólna zasada:

Przeczytaj i zrozum instrukcje BHP dołączone do narzędzi przed rozpoczęciem pracy i czynnościami serwisowymi. Powinieneś zrozumieć, że brak powyższych czynności zwiększa ewentualnego ryzyko uszkodzenia ciała.

Uniwersalne instrukcje bezpieczeństwa.

Założeniem firmy produkującej profesjonalne udarowe klucze pneumatyczne wiertarki pneumatyczne ( Chicago Pneumatic, ), jest wytwarzanie narzędzi, które pomogą użytkownikowi wykonywać pracę bezpiecznie i efektywnie. Najważniejszym elementem bezpiecznej pracy narzędzi i urządzeń jest przede wszystkim ich operator. Ostrożność i dobre algorytmy pracy są najlepszym zabezpieczeniem przed wypadkiem.

Każda poprawnie sporządzona instrukcja wskazuje na najważniejsze niebezpieczeństwa i zagrożenia, wobec tego należy ponadto przestrzegać środków ostrożności, ostrzeżeń oraz znaków zamieszczonych na narzędziach i w miejscu pracy. Pracownik ma obowiązek zapoznać się, zrozumieć i stosować instrukcje BHP dołączane do każdego narzędzia - AMEN.

Do pracownika : Przeczytaj i postaraj się zrozumieć jak działa maszyna, nawet jeśli posiadasz już doświadczenie z podobnymi narzędziami. Dokładnie obejrzyj i sprawdź sprzęt przed użyciem. Postaraj się „poczuć” jego możliwości, ograniczenia, możliwe ryzyko, jak pracuje i jak go zatrzymać. Niekiedy wyobraźnia pomaga zniwelować możliwe zagrożenie.

Podstawowymi, niebezpiecznymi czynnikami w miejscu pracy są:

1) Sprężone Powietrze

- Sprężone powietrze może spowodować zagrożenie dla zdrowia. Nigdy nie kieruj przewodu ciśnieniowego w kierunku swoim lub innych osób, szczególnie dotyczy to oczu, uszu, okolic ust.

 Nigdy nie „przedmuchuj” odzieży z kurzu i pyłów sprężonym powietrzem o nieznanym ciśnieniu. Zawsze kieruj koniec przewodu z dala od siebie i innych osób.

- Zawsze sprawdzaj czy przewody ciśnieniowe nie są przetarte lub luźne, wymień je jeżeli to konieczne zanim podłączysz narzędzie.

Bicie przewodu ciśnieniowego może spowodować poważne zagrożenie zdrowia.

- Rozłącz narzędzie z przewodu ciśnieniowego, kiedy nie jest używane, przed zmianą akcesoriów, zmianą nastawienia momentu lub naprawą.

- Nie przekraczaj wartości ciśnienia w celu podwyższenia mocy narzędzia, może to doprowadzić do zagrożenia zdrowia oraz skrócić „żywotność” narzędzia.

- Nie zakładaj szybkozłączek do narzędzia, wibracje od bicia przewodu ciśnieniowego mogą spowodować jego uszkodzenie. Szybkozłączki zamontuj zawsze na końcu przewodu ciśnieniowego.

- W przypadku stosowania połączeń uniwersalnych wymaga się stosowania zawleczek blokujących, które uniemożliwiają przypadkowe rozpięcie przewodu ciśnieniowego.

- Narzędzia pneumatyczne nie są zaprojektowane do stosowania w atmosferze zagrożonej wybuchem, oraz nie są zabezpieczone izolacją odporną na wysokie napięcie.

2) Zagrożenie uszkodzenia wzroku.

Zawsze chroń oczy, oraz twarz stosując odpowiednią maskę ochronną, każda praca stwarza potencjalne zagrożenie.

3)  Ryzyko związane z oddychaniem.

Praca narzędziem może powodować wytwarzanie kurzu i pyłu, w tym przypadku zawsze stosuj maskę ochronną.

4) Ryzyko związane ze słuchem.

Pogorszenie słuchu, bule głowy i zmęczenie, może być spowodowane ciągłą pracą w warunkach o podwyższonym poziomie hałasu, w tym przypadku zawsze stosuj słuchawki wygłuszające.

5) Ryzyko związane z wibracjami.

Wydłużona praca narzędziem, które generuje wibracje może być szkodliwe dla stawów kończyn górnych i dolnych. W przypadku drętwienia, mrowienia lub bladnięcia skóry należy niezwłocznie przerwać pracę i skonsultować się z lekarzem.

6) Zagrożenie związane z niewłaściwym ubiorem.

Nie stosuj luźnej odzieży, która w czasie pracy narzędziem lub akcesoriami ruchomymi powoduje zagrożenie zaplątania się lub wciągnięcia materiału. Są to bardzo częste przyczyny okropnych w skutkach wypadków: oskalpowanie luźnych włosów, uszkodzenia stawów, złamanie kończyn górnych.

7) Ryzyko dodatkowe:

- Poślizg, potknięcie lub upadek mogą doprowadzić do poważnego obrażenia a nawet śmierć. Unikaj pozostawiania rozwiniętych przewodów ciśnieniowych, przede wszystkim w miejscach gdzie odbywa się komunikacja.

- Operator i personel techniczny musi być przeszkolony i gotowy do wykonywania swoich obowiązków.

- Urządzenia przeznaczone do eliminowania nierówności powierzchni powinny być używane w sposób eliminujący ryzyko otarcia lub przecięcia.

- Używaj rękawic ochronnych, zabezpieczając dłonie przed ostrymi krawędziami.

8) Używaj głowy i nigdy nie przestawaj myśleć o możliwych zagrożeniach, chwila nieuwagi może Cię drogo kosztować. Więcej na stronie http://narzedziamoje.pl/index.php/bezpieczenstwo-podczas-pracy

Pneumatyczne Klucze Udarowe – niebezpieczeństwa:

Nigdy nie używać nasadek ręcznych. Używać wyłącznie kluczy nasadowych udarowych w dobrym stanie. Nasadki w złym stanie zmniejszają moc udarową i mogą się rozpaść, doprowadzając do obrażeń ciała.

W przypadku korzystania z przegubu Cardana nigdy nie uruchamiać narzędzia poza miejscem pracy. W przeciwnym razie nastąpić może odrzut przegubu, powodując zagrożenie.

Cały czas używać możliwie najprostszego sposobu łączenia. Przedłużki, redukcje redukują moc w skrajnych przypadkach mogą się obluzować, powodując obrażenia ciała. Należy używać jak tylko to możliwe długich nasadek oraz oryginalnych akcesoriów.

W przypadku narzędzi wyposażonych w element ustalający nasadki ze sworzniem i o-ringiem należy prawidłowo zabezpieczyć sworzeń za pomocą o-ringu.

  W przypadku zbyt mocnego lub zbyt słabego dokręcenia elementów mocujących może dojść do ich zerwania lub poluzowania i odłączenia, czego skutkiem mogą, być poważne obrażenia ciała. Odłączone elementy mogą zostać wyrzucone. Śruby wymagające dokręcenia określonym momentem, należy sprawdzić za pomocą klucza dynamometrycznego.

Uwaga: klucze dynamometryczne „klikające” nie są w stanie zidentyfikować przypadku połączenia dokonanego z wyższym momentem dokręca. Stosować klucz dynamometryczny zegarowy.

- Aby zmniejszyć zagrożenie obrażeń używając pneumatycznych zapadkowych kluczy udarowych, zawsze pewnie trzeba podeprzeć uchwyt w kierunku przeciwnym do obrotu trzpienia w celu zminimalizowania reakcji momentu obrotowego.

To tyle Pozdrawiam

 

Filtry i filtropochłaniacze do masek Secura

Ocena użytkowników:  / 0

Czołem, dzisiaj zagadnienie: filtry i filtropochłaniacze do masek przeciwgazowych i przeciwpyłowych Secura

      W trakcie wykonywania różnych prac w zakładzie, garażu czy podczas oprysków, gdzie zwartość szkodliwych par i gazów przewyższa NDS, niezbędna jest maska przeciwgazowa.  Zdrowie mamy jedno i warto o nie dbać, szczególnie, że chemia w dzisiejszych czasach jest nadzwyczaj szkodliwa i możemy na skutek nieuwagi doprowadzić do trwałego uszkodzenia zdrowia. Dosyć straszenia.

Wykonując prace w otoczeniu szkodliwych gazów w największym stopniu narażony jest nasz układ oddechowy. Gazy lub mgły przenikają bezpośrednio przez płuca do krwi, mózgu i naszych narządów. Powinno się jednak pamiętać o oczach i całej skórze, przez nie również, choć w mniejszym stopniu szkodliwe substancje dostają się do organizmu. Stąd okulary ochronne i kombinezowy robocze.

      Wracając do ochrony dróg oddechowych chcę zaprezentować różne typy pochłaniaczy i filtropochłaniaczy przeciwgazowych.  Nadmienię, że informacje pochodza ze strony narzedziacentrum.pl. W odrębnym poście umieszczę tabelę z ich typami i przeznaczeniem. Zdaje sobie sprawę, że patrząc na nią większość z potencjalnych użytkowników nie będzie wiedziała, co wybrać.  Bo przecież w trakcie używania środków ochrony roślin nie wiemy, do której grupy można je zaliczyć, albo lakierując parkiet nie wiemy, jakie cuda zawiera farba. Ale spokojna głowa, są przygotowane gotowe komplety: maski przeciwgazowe + filtry dla lakierników, czy rolników przy opryskach, ale o tym później. 

Pierwszą podstawową kwestią jest określenie czy mamy do czynienia z określonymi gazami i parami, wtedy stosujemy selektywne pochłaniacze.

Czy mamy do czynienia z nieokreślonymi lub nieznanymi gazami i parami, wtedy stosujemy pochłaniacze wielogazowe.

      Jeżeli oprócz gazów i par występują szkodliwe pyły dymy i mgły np. w trakcie malowania czy oprysków to stosujemy filtropochłaniacze, profesjonalnie winnyśmy napisać dziesięciokrotnie przekraczającym Niebezpieczne Dopuszczalne Stężenie. Filtropochłaniacz ma na wierzchu pochłaniacza filtr na którym osadzają się drobinki o określonej wielkości. I tu należałoby scharakteryzować kolejny istotny atrybut pojawiający się na filtrach i pochłaniaczach.

Klasa pochłaniacza 1 (np. poczłaniacz A1, ABEK1) oznacza, że dopuszcza się jego stosowanie do stężeń szkodliwych par i gazów nieprzekraczających 0,1% w objętości.

Klasa pochłaniacza 2 (np. B2, pochłaniacz ABEK2) oznacza, że zezwala się jego stosowanie do stężeń szkodliwych par i gazów nieprzekraczających 0,5% w objętości.

 

  • Klasa Filtra P1 zabezpiecza przed aerozolami i cząstkami stałymi i ciekłymi nieprzekraczającymi 4* NDS
  • Klasa Filtra P2 zabezpiecza przed aerozolami i cząstkami stałymi i ciekłymi nieprzekraczającymi 10* NDS
  • Klasa Filtra P3 zabezpiecza przed aerozolami i cząstkami stałymi i ciekłymi nieprzekraczającymi 20* NDS

 

Istotne, zatem jest gdzie i w jakim stężeniu wykonujemy pracę. Wiadomo, że jak będziemy oczyszczali rozpuszczalnikiem detal w małym niewietrzonym pomieszczeniu to kondensacja będzie wyższa, a jak na wolnym powietrzu to nieporównywalnie mniejsze. 

No to teraz po takiej opowieści to pojawia się chaos liczb i cyfr i pytanie, co zrobić i jaki pochłaniacz wybrać. Nie jest tak źle firma Secura przygotowała gotowe 2 zestawy. 

Pierwszy najczęściej sprzedawany to Secura 2000 Lak. Komplet do prac z farbami i lakierami, żywicami i rozpuszczalnikami. Dołożony jest do niego filtr P1 zabezpieczający przed pyłami i aerozolami, wydłuża on również żywotność pochłaniacza A1.

Secura 2000 Chem, zestaw maski z filtropochłaniaczami. Zastosowanie takie jak powyższe, do tego może być stosowana podczas oprysków roślin. Nakładka P1 chroni przed pyłami i aerozolami do 10*NDS.

Kultura obsługi narzędzi i elektronarzędzi

Ocena użytkowników:  / 0

Prawidłowa obsługa i eksploatacja elektronarzędzi.

Tak jakby logiczne ale nie tak do końca. Względy są dwa:

Banialuki zapisywane na niektórych pudełkach tanich elektronarzędzi. Mam na myśli np. szlifierkę za 89 zł i opis na pudełku profesional i moc 890W.  No i Kowalski rozpoczyna pracę profesjonalną, i po godzinie z maszyny zaczyna się dymić. Dlaczego? Bo to nie jest profesjonalna maszyna, tylko szlifierka przeznaczona do prac dorywczych, czas ciągłej  pracy to około 5-10 minut. 

Drugi powód to brak elementarnej fachowej wiedzy o elektronarzędziach i silnikach. Przykład? Bardzo proszę, klient kupuje wiertarkę z regulacją obrotów, włazi na dach i przykręca nią wkręty farmerskie. Efekt – wiertarka spalona po kilkunastu minutach. I przychodzi do sklepu z pretensjami, bo przecież wkręcał wiertarką o mocy 500W na wolnych obrotach? Ale nie wie taki Kowalski, że na najmniejszych obrotach ta wiertarka ma może 10% swojej mocy czyli 50W i śmiesznie niski moment obrotowy. Ale zaraz zaraz co to jest moment obrotowy?  I tak można bez końca.

Istotne informacje podczas obsługi elektronarzędzi plus zdrowy rozsądek.

Nie należy przeciążać elektronarzędzia. Do roboty używać należy elektronarzędzia, które są do tego przewidziane. Odpowiednio dobranym elektronarzędziem pracuje się w danym zakresie wydajności, lepiej i bezpieczniej. Nie należy używać elektronarzędzia, którego włącznik/wyłącznik jest uszkodzony. Elektronarzędzie, którego nie można włączyć jest niebezpieczne i musi zostać naprawione. Przed regulacją maszyny, wymianą osprzętu lub po zaprzestaniu pracy narzędziem, należy wyciągnąć wtyczkę z gniazda i/lub usunąć akumulator. Ten środek ostrożności zapobiega niezamierzonemu włączeniu się elektronarzędzia. Nieużywane elektronarzędzia należy składować w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nie należy użyczać narzędzia osobom, które go nie znają lub nie przeczytały instrukcji użytkowania, przepisów BHP. Używane przez niedoświadczone osoby elektronarzędzia są niebezpieczne. Konieczna jest należyta konserwacja elektronarzędzia. Należy kontrolować, czy ruchome części urządzenia działają bez zarzutu i nie są zablokowane, czy części nie są pęknięte lub uszkodzone w taki sposób, który miałby wpływ na prawidłowe działanie elektronarzędzia. Uszkodzone części należy przed użyciem urządzenia oddać do naprawy. Wiele wypadków spowodowanych jest przez niewłaściwą pielęgnację pilarek. Należy stale dbać o ostrość i czystość narzędzi tnących - np. piły tarczowe do drewna czy sa ostre i niewypaczone. O wiele rzadziej dochodzi do zakleszczenia się narzędzia tnącego, jeżeli jest ono starannie utrzymane. Zadbane narzędzia łatwiej się też prowadzi. Elektronarzędzia, osprzęt, narzędzia pomocnicze itd. należy używać zgodnie z rzeczywistymi zaleceniami. Wziąć pod uwagę należy przy tym warunki i rodzaj wykonywanej pracy. info ze strony http://warsztattechnika.pl/index.php/artykuly-bhp

Niepoprawne z przeznaczeniem użycie elektronarzędzia może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.